Deri Ve Derialtı Dokularında Cerrahi Durumlar « Deri ve Derialtı

2008-03-31 23:26:00

Deri tümörleri ve kistleri veya derialtı dokularında gelişen tümör veya kistler sık görülen bir olay mıdır?
Dünyada az kişi vardır ki hayatlarında bir kez olsun derilerinde veya derialtı dokularında bir tümör veya kist gelişmemiş olsun.

Deri veya derialtı dokularında cerrahi müdahale gerektirecek durumlar hangileridir?
a. Yağ salgılayan kistler. Bu kistler veya torbalar yağ salgılayan guddelerin tıkanması halinde meydana gelir. Salgı dışarı çıkamamakta ve kist veya torba halinde toplanmaktadır.
e. Benler. Yaklaşık her kişinin vücudunun bir kısmında benler bulunmaktadır. Bunlar renksiz, kahverengimsi veya mavi-siyah olabilirler. Çok küçük oldukları gibi epeyce de büyüyebilirler. Benler çoğunlukla doğuştan vardır fakat bazı kişilerde yaşantılarının daha ileri yıllarında gelişebilir.
c.  Siğiller. Bunlar da pek çok insanın hayatında erken veya geç gelişirler.
d.  Derideki kan damarları tümörleri (hemanjiomlar). Deride kırmızı noktalar halinde gelişen bu tümörler doğuştan en geçkin yaşlara kadar gelişebilir. Bunların boyu bir iğne ucundan on santime kadar olabilir. Doğuştan olanlara «şarap lekeleri»  adı verilmektedir.
e.  Bağdokusu tümörleri; (fibromlar). Bunlar deri yüzeyinde veya derialtında katı yumrular halinde gelişir ve büyüklükleri genellikle bir kiraz çekirdeği kadardır.
f.  Yağlı tümörler (lipomlar). Bunlar derinin hemen altındaki yağlı dokularda gelişir. Bunların büyüklüğü bir bezelye boyundan başlar ve bir portakal hatta bir karpuz büyüklüğü kadar gelişebilir.
g.  Ganglion. Bunlar genellikle çocukların veya gelişmekte olan gençlerin bileklerinin arka kısmında görülen eklem veya kiriş kistleridir. Bu kistlerin duvarları çok ince olmaktadır.
h. Deri kanserleri (epiteliomlar). Bunlar daha çok orta yaşlı ve yaşlılarda görülmekte ve genellikle vücudun açık olan kesimlerinde gelişmektedirler. Deri kanserleri genel bir hastalık olmakla beraber bunlar yayılma eğilimi göstermemekte ve hastaların ölümüne neden olmamaktadırlar.

Bütün yağ kistleri, benler, siğiller, kan damarları tümörleri, bağdokusu tümörleri, yağlı tümörler, vb.nin cerrahi müdahale ile alınmaları gerekmekte midir?
Hayır. Ancak bunların fazla büyüdükleri, devamlı tahrişe neden olacak bir yerde bulundukları, enfekte, sancılı oldukları ve devamlı kanamalara sebebiyet verdikleri zaman cerrahi müdahale gerekir.

Bu tümör ve kistlerin alınması genellikle nerede yapılır?
Küçük yağ kistleri ve siğiller genellikle operatörün muayenehanesinde alınır. Benler, kan damarları tümörleri, ganglionlar, bağdokusu tümörleri ve yağlı tümörler ile kanserler hastanede alınır.

Bu anormal yapıların alınması için hangi tür anestezi kullanılır?
Bunların büyük çoğunluğu lokal novokain anestezisi ile alınabilmektedir.

Bu ameliyatlardan sonra hastanede kalınması gerekmekte midir?
Çok hallerde ameliyat yapıldığı gün hasta evine dönebilmektedir. Eğer alman tümör büyükse veya ameliyat geniş ölçüde olmuşsa, hastanın birkaç gün hastanede kalması tavsiye edilmektedir.

2920
0
0
Yorum Yaz
  • sisme bot tamiri